На базі Житомирського національного агроекологічного університету 2 червня проведено спеціалізований тренінг «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації. Досвід. Перспективи. Результати», учасниками якого стали 120 директорів, завучів шкіл та управлінців у галузі освіти області.

«Ми є одним із найбільших навчальних закладів регіону, де навчаються діти із міст та сільської місцевості. На сьогоднішній день  створено рівні умови для всіх. Серед наших студентів та випускників є люди з особливими потребами, – пояснює ректор Житомирського національного агроекологічного університету Олег Скидан. – Свого часу їх підтримали батьки, друзі, вчителі і це стало поштовхом не зупинятися на досягнутому, повірити у себе та свої сили. Вони  здобувають освіту за обраною спеціальністю, мають гарні успіхи у навчанні, проявляють себе у культурному, спортивному та соціальному житті університету. Зокрема, обирають економічні спеціальності, правознавство, менеджмент. Варто також зауважити, що в агроуніверситеті допомагають фахівцям БФ «Берегиня Полісся» – надають коней для проведення занять із реабілітації дітей з особливими потребами за допомогою іпотерапії. Ми відкриті до співпраці і заявляємо про свою готовність працювати із  особливими дітьми, але перший крок на шляху до цього має зробити школа. Власне, цей тренінг і покликаний допомогти керівникам навчальних закладів зрозуміти своє важливе місце у процесі соціалізації та адаптації дітей з певними вадами».

Ректор ЖНАЕУ Олег Скидан, проректор з наукової роботи та інноваційного розвитку Людмила Романчук, проректор з науково-педагогічної роботи, соціального та гуманітарного розвитку Іван Мартинчук, а також викладачі університету приєдналися до тренінгу, в рамках якого учасникам розповідали про законодавчі аспекти інклюзивної освіти в країні, шляхи взаємодії між органами влади і всіма дотичними структурами, ділилися досвідом  і практичними порадами тощо. Крім цього, директори та освітяни виконували практичні завдання у групах.

На захід також завітала дружина Президента Марина Порошенко, за підтримки фонду якої такі тренінги пройшли у Києві, Запоріжжі, Вінниці та Харкові, а у Житомирі – заключний. Вона наголосила, що за цей час вдалося навчити 550  осіб у різних регіонах.

«Будемо сподіватися, що вже з 1 вересня у наші школи підуть сотні діток з особливими потребами. Разом з вами ми доведемо, що інклюзивна освіта в Україні – можлива, – звернулася Марина Порошенко до присутніх. – Усі разом ми робимо дуже важливу справу, яка потрібна не лише дітям з особливими потребами, а й всім нам, бо здатність сприймати не таких, як ти сам – вагомий показник рівня свідомості нації».

За допомогу Марині Порошенко подякувала  міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, яка також приїхала у Житомир поспілкуватися з освітянами, дізнатися про їхні проблеми, а найперше – особисто наголосити на необхідності впровадження інклюзивної освіти у навчальних закладах регіону.

«Я дуже вдячна Марині Порошенко, що вона взяла опіку над такою надскладною темою. Завдання кожного з нас  – показати особливим дітям, що вони повноцінні члени цього суспільства, можуть стати на чолі рушійних процесів, будуть успішними,  бо вони потрібні цій країні і людям, які тут живуть, – відзначила Лілія Гриневич. – Фундаментальне право кожної дитини – здобувати освіту у закладі, найближчому від місця проживання. Я сьогодні бачу велике коло однодумців, які готові допомагати реалізовувати це право дітям з особливими потребами. Прикро, але опитування показало, що 70% українських вчителів не готові працювати із такими дітьми, якщо вони потрапляють у звичайний клас. Окремо треба проводити роботу і серед батьків, які не хочуть, аби поряд з їхніми здоровими дітьми навчалися діти з вадами, а також серед дітей, аби вони сприймали своїх особливих ровесників толерантно».

Голова Житомирської ОДА Сергій Машковський під час виступу сказав, що особливим дітям треба приділяти особливу увагу.

За його словами, на Житомирщині перші інклюзивні класи були відкриті у 2012 році у приватних школах міста Житомир «Всесвіт» і «Сяйво». В області функціонує 115 загальноосвітніх шкіл, в яких інклюзивно навчається 206 дітей, ще 356 – отримують знання індивідуально. У 2016–2017 році у 30 школах  області інклюзивне навчання буде організовано вперше.

Після завершення тренінгу Марина Порошенко та Лілія Гриневич усім учасникам вручили сертифікати про проходження тренінгу «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації. Досвід. Перспективи. Результати».

Наукові конференції

Сварог

Баннер Міністерство освіти і науки
України