У Житомирському національному агроекологічному університеті під час зустрічі 21 квітня учасники обговорювали стан природного середовища та ефективність робіт з радіаційного захисту населення.

Проректор з наукової роботи та інноваційного розвитку ЖНАЕУ Людмила Романчук наголошує, що до Міжнародної науково-практичної конференції «30 років Чорнобильської катастрофи. Актуальні проблеми, напрями їх вирішення», яка проводиться на базі університету протягом 21–22 квітня, студенти і викладачі готувалися півроку.

«Україна і світ 30 років тому пережили аварію на Чорнобильській атомній станції Наслідки цього переоцінити не можливо. Наразі пройшло якраз 30 років – це період напіврозпаду таких радіонуклідів, як Цезій-137, Стронцій-90, які вносять найбільшу частку в дозове навантаження населення. Штучно  позбавити певну територію радіаційного забруднення не можливо. Має пройти період напіврозпаду для кожного  радіонукліда», – пояснює проректор Людмила Романчук.

Разом з тим, експерти говорять, що є ще один  спосіб – зняття верхнього шару грунту, але ця процедура дороговартісна, яку наразі втілити дуже складно.

Захід має на меті привернути увагу спільноти і  керівників державних установ  задля проведення комплексного радіаційного моніторингу обстеження грунтів, рослин, продуктів харчування.

Начальник управління агропромислового розвитку ОДА Руслан Кирилюк акцентує увагу на тому, що у північних регіонах Житомирщині – селах Чорнобильської зони, донині існує небезпека споживання в їжу радіоактивно забрудненої продукції. Втім, до моніторингу цього питання тамтешнє населення ставиться досить пасивно з різних причин: економічна криза, низький рівень життя,  ситуація в країні, нестача фінансування відповідно до програм. Разом з тим, Кирилюк наголошує на необхідності  поновлення системи заходів зменшення забруднення  сільськогоподарської продукції.

Загалом під час конференції  було охоплено кілька   напрямків дискусії:

• сучасний стан вивчення наслідків Чорнобильської катастрофи;
  • сільськогосподарська та лісогосподарська радіоекологія та реабілітація забруднених радіонуклідами угідь;
  • забруднення навколишнього природного середовища та ефективність робіт з раді-аційного захисту населення;
  • соціально-психологічні та економічні наслідки Чорнобильської катастрофи;
  • радіоекологічна та радіобіологічна освіта.